Filmowanie komunii świętej

I Komunia Święta to ogromne przeżycie duchowe nie tylko dla dziecka, ale i dla jego najbliższych. To wyjątkowa uroczystość, dlatego warto pamiętać, aby wszelkiego rodzaju „zewnętrzne czynniki” nie spowodowały, że znaczenie dnia straci na wartości. W ostatnich latach coraz częściej mówi się o coraz bardziej wyszukanych prezentach dla dzieci czy kosztach związanych z organizacją przyjęcia. Podobne zasady powinny być zachowane przy tworzeniu filmów.

Zatem, czym się kierować przy filmowaniu I Komunii Świętej?

Mniej znaczy więcej. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że wideorelacja z I Komunii Świętej nie powinien trwać dłużej, niż pół godziny (maksymalnie godzinę). W ostatnich latach parafie same podejmują się przygotowania filmu z uroczystości, który następnie udostępniany jest rodzicom wszystkich dzieci. Rozwiązanie to ma swoich zwolenników, jak i przeciwników.

Wielu rodziców, bowiem skarży się, że na filmie wiele elementów jest dla nich nieistotne, gdyż nie są skupione na ich pociechach. Cel tego rozwiązania jednak jest taki, aby dziecko w tym szczególnym dniu nie było dodatkowo rozpraszane przez członków rodziny, które chodząc za swoimi dziećmi, robiąc im zdjęcia i nagrywając kamerą, rozpraszają ich niepotrzebnie, a w dodatku zakłócają cały przebieg ceremonii w Kościele.

Podstawowe zasady przygotowania dobrego filmu

Dobry początek – czyli właściwe ujęcie parafii, w której odbywa się uroczystość. W filmie dobrze jest pokazać na początku sam Kościół, jego wystrój, jak i okolice. Jest to w późniejszym czasie nie tylko cenna pamiątka, ale także istotna informacja dla dalszych krewnych.

Ważna kwestia techniczna – wielu operatorów odruchowo kieruje się za tłumem. Niestety ma to często bardzo zły wpływ na ostrość obrazu. Aktualnie w większości sprzętów automatycznie uruchamiają się stabilizatory, niestety i tak trwa to przeważnie kilka sekund, co powoduje, że sam obraz na moment staje się po prostu niewyraźny.

Filmowanie to jeden z elementów rejestrowania I Komunii Świętej. Kolejną kwestią jest fotografowanie podczas uroczystości. Ilość osób oraz fotografów często utrudnia poruszanie się w Kościele. Warto więc przed samym rozpoczęciem liturgii ustalić z fotografem kto, gdzie, kiedy w którym miejscu stoi. Aktualnie większość filmów z I Komunii Świętej rejestrowana jest na płycie DVD, która zawiera zarówno film, jak i zdjęcia.

Cyfrowy dyktafon. A co to takiego? Otóż ten sprzęt dba oto, by dźwięk był po prostu czysty. Niestety problemy z dźwiękiem w wielu przypadkach nie są słyszane w trakcie nagrywania, a dopiero przy montażu, gdzie w kwestii pierwotnej wersji już nie wiele można zrobić. Owszem, specjaliści dają różnego rodzaju przebitki, jednak te ostatecznie i tak nie nadają naturalnego efektu dźwiękowego.
I Komunia Święta wiąże się z uroczystym wystrojem Kościoła. Dekoracje te zdecydowanie są warte uwagi operatora, dodają uroku całemu nagraniu.

Co jeszcze jest ważne?

Sama forma nagrywania powinna być maksymalnie dyskretna. Dziecko bowiem powinno skupić się na istocie wydarzenia w którym bierze udział, a nie na rejestrującym kamerzyście. Sam film zawiera oczywiście ceremonie w Kościele, często także zatrudnia się kamerzystę do rejestrowania przyjęcia. W wielu przypadkach film zawiera także wspomnienia z przygotowań i prób do I Komunii Świętej. Coraz częściej również dodatkowo kamerzyści robią dodatkowy krótki filmik zawierający najważniejsze momenty z ceremonii plus napisy końcowe.

Same płyty DVD po stronie zewnętrznej zawierają zdjęcie świadczące o charakterze wydarzenia. W kwestii filmowania nie należy zapominać o nabożeństwie majowym. W tym wypadku warto jednak podkreślić, że coraz większa ilość parafii rezygnuje z nabożeństw majowych. Bardziej wyszukane, indywidualne nagrania zwierają np. zdjęcia z wczesnego dzieciństwa dzieci. Wielu operatorów rejestrujących I Komunie Świętą posiada świadectwo ukończenia kursu liturgicznego.